. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

تولید جلیقه ضدگلوله بوسیله یک مایع جادویی

PDF version
کل آرا: 551
تولید جلیقه ضدگلوله بوسیله یک مایع جادویی
دانشمندان لهستانی در حال کار بر روی یک مایع جادویی هستند که در برابر ضربه، سخت شده و می‌تواند در آینده بجای جلیقه‌های ضدگلوله جامد مورد استفاده قرار بگیرد.

دانشمندان لهستانی در حال کار بر روی یک مایع جادویی هستند که در برابر ضربه، سخت شده و می‌تواند در آینده به جای جلیقه‌های ضدگلوله جامد مورد استفاده قرار بگیرد. این مایع که «STF» نام دارد، به سرعت در زمان قرار گرفتن در برابر ضربه و در هر دمایی، محکم می‌شود؛ از این مایع برای تولید ورق‌های سبک منعطف استفاده شده که می‌تواند درون جلیقه ضدگلوله به کار گرفته شود.

 

این ویژگی در یک زره مایع به ارائه محافظت در برابر نفوذ پرتابه‌های پرسرعت و همچنین پراکنده کردن انرژی در یک منطقه بزرگتر می‌پردازد. به گفته محققان موسسه Moratex، این چسبندگی به تبعیت از ذرات درون ساختار مایع افزایش یافته، از این رو آن‌ها مانعی را در برابر عوامل نفوذی خارجی تشکیل می‌دهند.

 

ترکیبات دقیق مایع STF تنها برای شرکت سازنده و موسسه نظامی فناوری تسلیحاتی در ورشو شناخته شده است، اما آزمایشات بالستیک، مقاومت آن را در برابر طیف گسترده‌ای از پرتابه‌ها تائید کرده‌اند. به گفته محققان، قابلیت حفاظتی مایع در کنار دندانه‌های کمتر سطح آن، به ارائه سطح ایمنی بالاتر برای کاربران در مقایسه با راه‌حلهای سنتی‌تر مبتنی بر کولار ارائه کرده است.

 

در زمان استفاده از جلیقه‌های ضدگلوله روی بدن، خمش چهار سانتی‌متری به سمت داخل در زمان برخورد گلوله ممکن است باعث صدمه به جناغ سینه، شکستگی جناغ، انفارکتوس میوکارد و آسیب‌‌دیدگی مرگبار طحال شود. اما مایع جدید، با کاهش سطح دندانه‌ها از چهار سانتیمتر به یک سانتیمتر، احتمال خطر را تا 100 درصد حذف کرده است.

 

سطح گسترده‌ای از مایع STF در زمان برخورد با یک پرتابه پر سرعت، به سرعت محکم شده و بتعث می‌شود که انرژی عظیم آن از اندام داخلی پراکنده شود. قرار دادن این مایع در لباس‌های ضدگلوله نیامند طراحی ضمیمه‌های خاص است، اما به گفته محققان، آن‌ها سبکتر از ضمیمه‌های استاندارد بالستیک بوده و طیف گسترده‌تری از حرکات را در اختیار کاربران در نیروی پلیس و ارتش قرار می‌دهد.

 

محققان همچنین در آزمایشگاه در حال کار بر روی یک مایع مغناطیسی هستند که امیدوارند در محصول نهایی آن‌ها بتواند مورد استفاده قرار بگیرد. به گفته محققان، هر دو مایع می‌توانند کاربردهایی فراتر از جلیقه‌های ضدگلوله داشته باشند و در زمینه‌هایی مانند تولید پوشاک ورزشی حرفه‌ای و تجهیزات آن‌ها یا سپر خودرو و موانع محافظ جاده‌ای مورد استفاده قرار بگیرند.

منبع: ایسنا

باز نشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 9981
  • بازدید دیروز: 43405

افراد آنلاین:

286

اکنون ساعت   5:55 am به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 27 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان