. .

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

بررسی علمی ریزش ساختمان پلاسکو

PDF version
کل آرا: 210
با وجودی که علت دقیق بروز حادثه باید توسط محاکم قضایی مشخص شود ولی با بررسی شواهد می توان به لحاظ علمی به علت ریزش ساختمان پی برد.

با درود بر روان پاک شهدا بخصوص شهدای آتش نشان

 با وجودی که علت دقیق بروز حادثه باید توسط محاکم قضایی مشخص شود ولی با بررسی شواهد می توان به دلایل ریزش ساختمان (به لحاظ علمی ) پی برد.

ساختمان 54 ساله پلاسکو به علت عدم وجود سیستم اعلام و اطفاء حریق که بتواند در ابتدای حادثه کنترلی بر سرعت انتشار آتش داشته باشد لذا تا رسیدن برادران آتش نشان آتش بصورت کنترل نشده ای بسرعت گسترش یافته و به دو طبقه سرایت نموده است.

حرارت بالا: به گفته کارشناسان آتش نشانی در برخی نقاط  حرارت بسیار بالا بوده است به طوری که آهن های ساختمان به طور کامل ذوب شده است. این بدین معنی است که دما به بیش از 1538 درجه نیز رسیده است. و اسکلت فلزی نیز در بعضی نقاط مقاومت خود را از دست داده و شروع به ذوب شدن بخصوص در نقاط جوش اسکلت نموده است.

ازبین رفتن مقاومت مصالح: مصالح معمولی ساختمان مثل گچ و سیمان در چنین دمایی آب بین ملکولی خود را از دست میدهند و به اصطلاح پوک می شوند.

تنش حرارتی: ضرایب  انبساط حرارتی و توزیع نا همگون حرارت  باعث شده که در بعضی از نقاط تا حدود چند اینچ انبساط بوجود بیاید. که این انبساط در پایین آوردن مقاومت سازه نقش اساسی داشته است.   

 استفاده از آب:   به احتساب 15 تانکری که در محل قبل از ریزش ساختمان فعالیت داشته است و حدود 4 ساعت عملیات صدها هزار لیتر آب بر وزن موضعی سازه افزوده گردیده است به گفته کارشناس آتش نشانی آقای سید جلال ملکی استفاده از آب برای مهار آتش‌سوزی گسترده در ساختمان‌های اسکلت‌فلزی یک اشتباه استراتژیک به حساب می‌آید. آب علاوه بر این‌که به وزن ساختمان اضافه می‌کند، باعث ایجاد شوک حرارتی هم می‌شود. مخصوصا بروز این شوک در سازه‌ای که به دلیل وجود منسوجات آتش به سرعت گسترش یافته و درجه حرارت به سرعت بالا می‌رود. این حرارت اسکلت فلزی ساختمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اگر به تنهایی باعث فروپاشی نشود، ریختن آب سرد بر این فلزهای گداخته باعث ایجاد شوک و تنش حرارتی در آن‌ نقطه می شود.

انفجار کپسولهای گاز: به دلیل آنکه ساختمان پلاسکو فاقد لوله کشی گاز بوده است، بخش عمده ای از واحد های تجاری این ساختمان برای گرم کردن مغازه و کارگاه خود از کپسول استفاده می کردند. و به گفته مامور آتش نشانی بالای نردبان موج انفجار حاصل از انفجار ها کاملا احساس می شده ارتعاش حاصل از این موج انفجارها نیز در فرو ریختن سازه سست شده نقش مهمی داشته است.

ریزش موضعی: با گذشت زمان 4 ساعت و پایین آمدن مقاومت سازه پلاسکو و مجموع عوامل فوق در نهایت در یکی از نقاط آب پاشی ساختمان دچار ریزش موضعی و بلافاصله وزن آور باعث زنجیره ریزش پیشرونده شد و ساختمان پلاسکو بطور کامل فرو ریخت.

منبع: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

شرکت تسهیلگران رشد نوابغ جوان از تمامی متخصصین حوزه نرم افزار که آشنایی با زبان های برنامه نویسی...

دعوت از متخصصین حوزه نرم افزار ( جذب برنامه نویس )

نظر سنجی

  • با چه روشی می توان سریعتر اقتصاد مقاومتی را محقق نمود و کشور را از وابستگی به دیگران رهانید ؟

  • تعداد مقالات: 3,060
  • بازدید امروز : 9209
  • بازدید دیروز: 43405

افراد آنلاین:

291

اکنون ساعت   5:35 am به وقت تهران میباشد.

امروز: جمعه 27 مهر 1397

بارکد نخبگان جوان کانال تلگرامی
 
 

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان