. .

شما اینجا هستید

مطالب تصادفی در سایت علمی نخبگان جوان | com.نخبگان

پیغام خطا

User warning: The following theme is missing from the file system: shoma5. For information about how to fix this, see the documentation page. در _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (خط 1156 از /home/javan/domains/nokhbegan.co/public_html/includes/bootstrap.inc).

انجام پروژه کاربردی علاوه بر امکانات، قابلیت فردی هم می‌خواهد

PDF version
کل آرا: 2537
دسته بندی: 
انجام پروژه کاربردی علاوه بر امکانات، قابلیت فردی هم می‌خواهد
رستمی‌قادی؛ دانشجوی دانشگاه تهران، گفت: حضور در عرصه عملیاتی علم، امکانات سخت‌افزاری، مالی و فیزیکی خاص خود را نیاز دارد و علاوه بر آن فرد نیز باید مهارت و توانایی فعالیت در این حوزه را داشته باشد.

مجتبی رستمی‌قادی؛ دانشجوی دکتری بیوتکنولوژی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با مثبت ارزیابی‌کردن تسهیلات اعطایی بنیاد ملی نخبگان، گفت: در آیین‌نامه جایزه تحصیلی امکان‌ها و تسهیلات مناسبی برای مستعدان‌برتر درنظر گرفته شده است.

وی افزود: گسترش دایره نخبگانی و برخورداری تعداد بیشتری از دانشجویان خاصه دانشجویان مقطع دکتری از تسهیلات این آیین‌نامه می‌تواند بیش از گذشته زمینه را برای اثرگذاری مستعدان‌برتر فراهم کند.

رستمی‌قادی به موضوع پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی اشاره کرد و ادامه داد: پایان‌نامه، یکی از نقاطی است که دانشجو می‌تواند خود را برای حضور جدی در عرصه عملی علم آماده کند با این‌حال پروژه‌های تعریف‌شده (به دلایل مختلف) عموماً کاربردی نیستند و صرفاً جنبه رفع تکلیفی دارند.

دانشجوی برتر دانشگاه تهران اضافه کرد: از ابتدا پروژه با نگرش نظری تعریف می‌شود. استاد به دنبال افزایش تعداد مقاله برای ارتقاء و گرفتن گرنت است و به تبع آن دانشجو نیز به این مسیر هدایت می‌شود به همین دلیل به ندرت تحقیق و پژوهش دانشگاهی به مرحله تولید می‌رسد. از سوی دیگر این روند، راه را برای بروز بی‌اخلاقی‌ها نیز هموار می‌کند؛ خ و فروش مقاله و دادوستد آن تا نوشتن نام دیگران در مقاله.

وی به لزوم سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر در حوزه علم اشاره کرد و گفت: سرمایه‌گذار بخش‌خصوصی تنها در صورتی از پروژه علمی حمایت می‌کند که موفقیت تضمین شده باشد. برای قانع کردن این سرمایه‌گذار باید ایده به طرح و طرح به محصول آزمایشگاهی و در نهایت محصول آزمایشگاهی به محصولی پایلوت نیمه‌صنعتی مطابق با واقعیت‌های بازار تبدیل شود. بدون گذراندن این مسیر، جذب سرمایه‌گذار تقریباً امکان‌ناپذیر است.

دانشجوی دکتری بیوتکنولوژی یادآور شد: نهادها و افرادی در کشور وجود دارند که حاضر هستند بدون چشم‌داشت هزینه و امکانات خود را در عرصه علم هزینه کنند. در این موارد بنیاد ملی نخبگان، به عنوان نهادی متشخص و حکومتی می‌تواند پل ارتباطی بین توان و ظرفیت اجتماع نخبگانی (اعم از استاد و دانشجو) با این نهادها و افراد باشد.

رستمی‌قادی تصریح کرد: انجام تحقیق و پژوهش عملیاتی قبل از هر چیز به نگرش و تفکر استاد مرتبط است. برخی از اساتید علاقه‌ای به حضور در مقیاس‌های بزرگ و صنعتی ندارند و حرکت روی مرز دانش را ترجیح می‌دهند. برخی دیگر نیز که به این حوزه علاقمند هستند، غالباً امکانات و قابلیت‌های لازم را ندارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حضور در عرصه عملیاتی علم امکانات سخت‌افزاری، مالی و فیزیکی خاص خود را نیاز دارد و علاوه بر آن فرد نیز باید مهارت و توانایی فعالیت در این حوزه را داشته باشد. بسیاری از پروژه‌های کاربردی به علت عدم‌وجود قابلیت مدیریت در فردِ مسؤل پروژه، نیمه‌کاره رها می‌شوند و هرگز به محصول و یا خدمت تبدیل نخواهند شد.

 

منبع: بنیاد ملی نخبگان

بازنشر: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه جدید

ویژه های سایت

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان

معرفی فناوران در تمامی رشته ها به سازمان ها و ارگان های طرف قرارداد رسانه برخط نخبگان جوان ...

مشاوره و اخذ استاد راهنما

هسته ی علمی رسانه بر خط نخبگان جوان با بیش از 180 نفر دکترا و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و اساتید...

و دیگر خدمات رسانه بر خط نخبگان جوان
مشاوره و اخذ استاد راهنما

نظر سنجی

  • تعداد مقالات: 2,156
  • بازدید امروز : 36614
  • بازدید دیروز: 74214

افراد آنلاین:

343

اکنون ساعت   11:49 am به وقت تهران میباشد.

امروز: پنجشنبه 14 مرداد 1400

 

اینستاگرام: @majles.e.javan تلگرام: @majles.e.javan

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت com.نخبگان مجاز است
استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد
مسئولیت مطالب ارسالی کاربران بر عهده سایت علمی نخبگان جوان نمی باشد

تهیه و تنظیم مطالب: com.نخبگان